Cestování nám otevírá dveře do nových kultur, chutí a zážitků. Jedním z fascinujících „zvyků“ některých destinací je smlouvání, které je pro místní obyvatele nejen obchodní strategií, ale také jakýmsi, pro nás možná zvláštním společenským rituálem. Pokud se na svých cestách ocitnete v tržnici, kde ceny nejsou pevně stanovené, připravte se na vzrušující hru – smlouvání.
Jak to probíhá? Kde je to běžné? A jak se do toho vrhnout s úsměvem na tváři? Jaký máme se smlouváním zážitek my? Pojďme si o tom povědět víc.
KDE JE SMLOUVÁNÍ BĚŽNÉ?
Smlouvání je běžné zejména v Asii, na Blízkém východě, v severní Africe a v některých částech Latinské Ameriky. V těchto regionech se smlouvání odehrává především na trzích, v pouličních stáncích a při nákupu suvenýrů. Například v Thajsku, Maroku, Turecku nebo Indii se bez smlouvání často neobejdete.
V Evropě a Severní Americe je smlouvání méně časté, ale i tam se občas najdou příležitosti, například na bleších trzích.
PROČ SMLOUVAT?
Možná si říkáte, proč byste měli smlouvat, když to myslíte s prodejcem dobře, chcete ho podpořit a zaplatit plnou cenu? Smlouvání není jen o ušetření peněz, ale je to také o navázání kontaktu s místními lidmi a o zážitku, který vám umožní lépe pochopit místní kulturu. A co je na tom nejzajímavější? Pokud nesmlouváte, prodejce to může v některých zemích považovat za urážku. V těchto kulturách je smlouvání běžnou a očekávanou součástí nákupu, a když na první nabídku kývnete bez pokusu o snížení ceny, můžete se jevit jako nezkušený turista, který nerozumí místním zvykům. Navíc, prodejce může být zklamaný, že si s vámi nemohl „zahrát“ tuto tradiční hru.
JAK SMLOUVÁNÍ PROBÍHÁ?
Smlouvání je jako tanec – obě strany musí být připravené na to, že se někde potkají uprostřed. Místní prodejci obvykle očekávají tento postup: Navrhnou vyšší cenu, než je jejich konečná představa, a zákazník odpoví nižší nabídkou, než je ochoten zaplatit.
- KROK 1: Úsměv a přátelský přístup vás dostanou daleko. Nezapomeňte, že to není tvrdé obchodní jednání, ale spíš hra, ve které jde o to najít společnou řeč.
- KROK 2: Prodejce vám nabídne cenu, která je často dvojnásobná nebo dokonce trojnásobná oproti tomu, co by byl ochoten přijmout. Neberte to jako urážku, je to prostě součást procesu.
- KROK 3: Zkuste nabídnout polovinu nebo méně z původní ceny. Vědět, jaká je přibližná hodnota zboží, vám dá do této „hry“ výhodu.
- KROK 4: Teď začíná skutečná zábava. Prodejce trochu sleví, vy přidáte něco navíc a pokračujete, dokud se nedostanete na cenu, se kterou jsou obě strany spokojené.
- KROK 5: Pokud prodejce stále trvá na příliš vysoké ceně, klidně se obraťte k odchodu. Někdy to vede k tomu, že za vámi prodejce zavolá lepší nabídku. A pokud ne, můžete to zkusit u jiného stánku.
NAŠE DOPORUČENÍ
- Znáte-li jazyk, použijte ho: Základní fráze v místním jazyce mohou dělat doslova zázraky. I jednoduchý pozdrav a „Kolik to stojí?“ v místním jazyce může navodit lepší atmosféru.
- Buďte zdvořilí a respektujte místní zvyklosti:. Pamatujte, že smlouvání je v těchto zemích běžné a očekávané, ale nikdy by nemělo být neuctivé nebo agresivní.
- Zjistěte si průměrné ceny: Mějte přehled o tom, kolik by dané zboží mělo přibližně stát, abyste mohli lépe odhadnout reálnou cenu.
- Buďte připraveni odejít:. Někdy je nejlepší taktikou ukázat, že jste ochotni od smlouvání ustoupit – prodejce často sám sleví na přijatelnou cenu.
- Přijměte, že někdy nevyhrajete:. Někdy se vám prostě nepodaří dosáhnout ceny, kterou chcete. To je v pořádku, každý prodejce má svou minimální hranici, pod kterou nepůjde.
A JAKÝ MÁME ZÁŽITEK SE SMLOUVÁNÍM MY?
Nejintenzivnější zážitek se smlouváním máme z Keni, kde jsme měli příležitost si tuto místní hru zahrát naplno, v naprosto každém obchůdku. Člověku to je sice nejdříve trochu nekomfortní, hlavně proto, že i nadsazená cena od prodejce je pro Evropana extrémně nízká a levná. Rád by tedy podpořil prodejcovo podnikání a pomohl mu přivydělat si na živobytí.
Nicméně po pár dnech, které strávíte v místní kultuře pochopíte, že to je naprosto běžná záležitost a nemusíte mít morální výčitky, že prodejce zneužíváte ve svůj prospěch. Naopak, uděláte mu radost, že i jako turista jdete naplno do této místní zvyklosti a mohou si s vámi zahrát tuto slovní a cenovou přestřelku.
Často po prolomení ledů smlouváním u stánku ještě chvíli zůstanete a povídáte si o životě, o místě, vyslechnete si různé příběhy a dostanete mnoho cenných rad a tipů pro vaši cestu. Mnohdy tak získáte nové známé, na které budete vzpomínat ještě po návratu domů, a nakonec je ušetření peněz v rámci smlouvání vlastně jen příjemným bonusem.
Smlouvání je příležitost, jak nejen ušetřit peníze, ale také se zapojit do místní kultury a zkusit si něco, co byste doma pravděpodobně nezažili. Ať už smlouváte na trhu v Istanbulu, v thajské noční tržnici, nebo v marocké medíně, pamatujte na to, že jde hlavně o zážitek. Užijte si to!